Az eredményes munka titka: a szünetek
Közzétéve: 2014. 09. 25.
/
Sokszor úgy érezzük, hogy hatalmas kiesést jelent, ha néha tartunk egy kis szünetet, pedig a valóságban sokkal produktívabbá válunk. Ahogy Mérő László fogalmazott nemrégiben egy előadása során: létfontosságú, hogy néha olyan dolgokat csináljunk, amik nem létfontosságúak, hiszen csak így termelődnek a termékeny gondolkodáshoz elengedhetetlen hormonok.
A szünettartás azért is fontos, mert
- Az agyunk folyamatosan változó környezetre alakult ki az evolúció során – a hosszú időn át történő koncentráció nem egészséges: unatkozni kezdesz, és nem leszel fókuszált. Ha egy kicsit másra koncentrálsz, utána könnyebb lesz a koncentráció.
- Az agyunk vagy fókuszál, vagy szétszórt, azonban mikor épp szétszórt, tudja a leginkább összekötni a fókuszált időszakban látottakat/hallottakat. Nem véletlen, hogy sokaknak éppen zuhanyzás közben, vagy ébredés után lesznek a legjobb ötleteik.
Hogyan tarts olyan szünetet, amivel maximalizálhatod a produktivitásod?
Az egyik legkedveltebb technika a Pomodoro.
- Döntsd el, hogy mit kell csinálnod!
Minél kisebb részekre bontod le a feladatod, annál könnyebben fogsz tudni a részletekre is figyelni, és annál nagyobb lesz a sikerélményed a jól elvégzett feladat után.
Például: csak az e-mailekkel foglalkozol (elolvasod és válaszolsz rájuk, kapcsolatba lépsz régebbi vevőkkel, stb.), vagy csak a cold-call listád összeállításával. - Állítsd be az órádat, hogy x perctől számoljon vissza.
Általában 25 percet szoktak javasolni, de Neked kell kitapasztalnod, számodra mi a legmegfelelőbb. Érdemes egy hétig 25 perccel próbálkozni, lemérni, hogy mennyire tudtad a feladatodat elvégezni ennyi idő alatt, és ahhoz mérten finomra hangolni. - Dolgozz a feladatodon addig, amíg nem csörög az óra!
A Pomodoro-technika azért különösen effektív, mert mindenki meg tudja győzni magát, hogy 25 percig intenzíven egy feladatra koncentráljon – közben semmi email, sms, vagy Facebook! Ha úgy érzed, segítség kell a koncentrációhoz, rengeteg add-on van, amivel limitálni tudod a különböző oldalakhoz való hozzáférésedet (a StayFocused app-ról például nagyon jó véleményeket olvasni). - Ha lejárt az adott, intenzíven koncentráló időszak, tarts egy rövid, 3-5 perces szünetet! Ezt vedd ugyanolyan komolyan, mint a koncentrálós időszakot: semmi munka! (És igen, a munkahelyi e-mailek olvasása is munkának számít.)
- Ha 4 „dolgozós” időszak lejárt, tarts egy nagyobb szünetet, 15-20 percig!
A Pomodoro-technikára rengeteg online app van, például itt.
A szünetek lényege az, hogy valami, a munkádtól különböző dolgot csinálj, hogy edzésben tartsd az agyadat; hogy a munkához visszatérve jobban átlásd az összefüggéseket, és, hogy változatosabbnak érezd a napod.
Ha egész nap a gép előtt ülsz, a következők jó módjai lehetnek a szüneteid eltöltésének:
- Séta: Nem csak, hogy egészségesebb, ha rendszeresen felállsz a székedtől, de a gondolkodást is nagyban serkenti mind a környezetváltás, mind a mozgás.
- Evés: Energia nélkül az agyad sem működik. Kevesebb, lassan lebomló kalóriát a szervezetedbe vinni naponta 5-6 alkalommal nagyon jó eredménnyel lesz a munkádra. A legjobb, gondolkodást serkentő szuperkaják a teljes kiőrlésű ételek, valamint a kékáfonya, a brokkoli, az olajos halak, és a tökmag is!
- Olvasás: Azok, akik több regényt olvasnak, jobban hoznak döntéseket, és könnyebben látnak át bonyolult helyzeteket is. Nem mellesleg a kreativitást is fejleszti.
- Beszélgetés: A jó irodai kultúra elengedhetetlen része, hogy ismerjétek, és kedveljétek egymást a kollégákkal.
- Zene: Zenehallgatás közben az agyunk olyan részeit stimuláljuk, amiket szinte semmi mással nem tudunk elérni. A zenehallgatás nagyban fejleszti a memóriát is.