Ezért leszel sikeresebb, ha tervezés-központú vezetővé válsz
Közzétéve: 2025. 04. 15.
/

Így tarthatod fókuszban és mozgásban a csapatodat tervezés-központú vezetőként.
Minden cégvezető a saját, egyedi stílusában irányítja a vállalkozását. Ez határozza meg, hogy miként közelíti meg a kihívásokat és miként irányítja a csapatot. Általában azt szokták mondani, hogy a cégvezetésnek négy alappilére van: a teljesítmény, a folyamat, az emberek és a tervezés. Bár mindegyik egyformán fontos, a legtöbb cégvezető hajlamos egyet kijelölni fő prioritásként, és aszerint kormányozni a céget.
A tervezés-központú, vagy tervezés-fókuszú vezetők a struktúrában, szervezettségben és stratégiában hisznek. Van egy világos jövőképük, egy részletes útitervük, ami mutatja nekik az utat. Abban hisznek, hogy a sikerhez a jól meghatározott célokon át vezet az út, amihez egyértelmű stratégiai lépések szükségesek. Az ilyen vezetők nem bízzák a dolgokat a véletlenre és a szerencsére – kézben tartják a céget, és biztosítják, hogy a vállalkozás nem tér le a helyes vágányról.
Fontos, hogy te is végezz némi önértékelést: melyik pillért tartod a legfontosabbnak? Azért lényeges ez, mert így kaphatsz képet arról, hogy mi az, ami jól működik, és mi az, amit finomhangolni kell. Így válhatsz jobb döntéshozóvá, kommunikálhatsz hatékonyabban és így vezetheted még nagyobb sikerekre a céget és a kollégákat.
Milyen egy tervezés-központú vezető?
A tervezésre építők vezető fókusza a stratégián és a cégstruktúrán van. Nem improvizálnak szívesen, és nem elégednek meg a „majd csak lesz valahogy” hozzáállással. Ehelyett pontosan definiálják a célokhoz, a sikerhez vezető lépéseket. A célokat nagyon konkrétan meghatározzák, majd kisebb, megvalósítható lépésekre bontják. Arra is gondolnak tervezés közben, hogy milyen lehetséges buktatók, akadályok merülhetnek fel, és ezeket hogyan lehet majd leküzdeni.
Az ilyen stílusú vezetés stabillá teszi a céget és a helyes irányban tartja. A kollégák is pontosan tudják, hogy mik az elvárások, így az erőforrásokat is hatékonyabban használhatja a cég. Sőt, az időmenedzsment is javul, mert nem azzal megy el a munkaidő, hogy kitalálják, kinek, mit és hogyan kéne csinálni. Az állandó találgatás és ad-hoc megoldások helyett egyszerűen csak követik az utat.
A tervezés-központú vezetők legfőbb erősségei
Átlátják a teljes képet
A tervezés-központú vezetők közös vonása, hogy hosszú távban gondolkodnak. Nemcsak az éppen aktuális teendőkre fókuszálnak, hanem arra is szánnak időt, hogy kitalálják, hol lesz a cégük 5-10-15 év múlva. Ezzel együtt pedig azon is gondolkodnak, hogy pontosan miként lehet oda eljutni. Ehhez világos és mérhető célokat tűznek ki, amik garantálják, hogy minden mostani döntés összhangban legyen a jövőbeli tervekkel.
Jól kezelik a prioritásokat
Minden cégnél fontos, hogy a vezetők és a kollégák a lényegre fókuszáljanak, és ne vesszenek el a részletekben, apróbb feladatokban. A tervezésre építő vezetők egyik nagy erőssége, hogy átlátják, mikor mi a lényeges, és így jól tudnak priorizálni. Ahelyett, hogy mindent egyszerre próbálnának megcsinálni, a legkritikusabb feladatokra összpontosítanak. Ezzel a módszerrel esélyt sem adnak a káosz kialakulásának vagy a hatalmas késéseknek.
Maximalizálják az erőforrásokat
Véges idő, pénz, ember, eszköz és lehetőség áll a rendelkezésünkre, egyáltalán nem mindegy tehát, miként osztjuk be az erőforrásainkat. A tervezés-központú vezetők képesek gondosan beosztani az időt, a költségvetést és a többi erőforrást, hogy maximalizálják a hatékonyságot. Az előrelátó tervezésnek hála kevesebb erőforrás megy pocsékba, ami gördülékenyebb, termelékenyebb működést eredményez.
Világos elvárásokat állítanak fel
Senki nem szeret úgy dolgozni, hogy nem tudja, mikor mit várnak tőle, milyen feladatok várnak rá aznap, és ki a felelős egy-egy feladatért, projektért. Az ilyen működésbe kódolva van a zűrzavar, a fejetlenség és a hibázás. A tervezést előtérbe helyező vezetők ezt úgy kerülik el, hogy teljes átláthatóságot teremtenek. Meghatározzák a szerepeket, felelősségi köröket és határidőket, biztosítva, hogy mindenki megértse, mit várnak el tőle.
Ezekkel a kihívásokkal küzdenek a tervezés-központú vezetők
Észrevenni az embert a rendszer mögött
A tervezésre fókuszáló vezetők egyik legnagyobb kihívása az, hogy könnyen szem elől téveszthetik a tervek mögött álló embereket. Ha csak a számokra, célokra koncentrálunk, bizony csorbulhat a csapatszellem, a céges kultúra, és zátonyra futhat a nyílt kommunikáció. Az alkalmazottak pedig motiválatlanok lehetnek, ha úgy érzik, csak utasításokat követnek, mindenféle valós beleszólás nélkül.
Alkalmazkodni a változáshoz
Ember tervez, isten végez, tartja a mondás. Ami elromolhat, az el is romlik, állítja Murphy. Vagyis a tervek fontosak, de az üzleti környezet kiszámíthatatlan és tele van meglepetésekkel. A merev struktúrához és szigorú tervekhez körömszakadtáig ragaszkodó vezetők kezéből kicsúszhat a gyeplő, ha hirtelen változásokhoz kell alkalmazkodni. Ezért lényeges, hogy a terveket és az útitervet újra és újra elővegyük, átnézzük és módosítsuk, ha szükséges.
Jelen lenni az itt és mostban
Nem vitás, hogy nagy előny, ha képesek vagyunk hosszú távokban gondolkodni és egyenesen haladni a fényes jövő felé. Ez viszont nem ritkán a napi munkavégzés rovására megy. Ha egy vezető túlságosan a jövőre koncentrál, szem elől tévesztheti az aktuális, kéznél lévő teendőket.
Teret engedni az innovációnak
Tervező vezetőként nagy kihívás, hogy ne kényelmesedjünk bele a terveinkbe. A túl szigorú, rugalmatlan hozzáállás elfojthatja a kreativitást, és megölheti a friss, egyedi ötleteket. Márpedig a siker aligha képzelhető el némi innováció és új megoldások nélkül – ahogy már említettük, ehhez túlságosan turbulens időket élünk.
Mindezek tükrében joggal merül fel, hogy akkor mégis hogyan lehet fenntartani az egyensúlyt. Nos, ehhez három remek tippünk is akad!
- Maradj kapcsolatban a csapattal: Mindig szánj időt arra, hogy meghallgasd a kollégákat! Szervezz kötetlen megbeszéléseket, találj ki egy működő visszajelzési rendszert, és hallgasd meg a friss ötleteket – de a panaszokat is.
- Legyél rugalmas: Elkerülhetetlen, hogy a terveken idővel igazítani kell majd. A terv megléte is fontos, de az is, hogy felismerd, mikor jött el az újratervezés ideje. Nem érdemes tehát minden áron az eredeti elképzelésekhez ragaszkodni.
- Nyiss az innovációk felé: Az embereknek, a cégnek és neked is szükséged van arra, hogy időnként megújuljatok. Ösztönözd arra a kollégákat, hogy álljanak elő az ötleteikkel és gondolkodjanak a megszokott kereteken kívül.
Vezetőként te vagy a kulcs a sikerhez
A tervezés-központú vezetők a cég sikerének gerincét képezik. Rendszert visznek a működésbe, világos célokat tűznek ki, és gondoskodnak arról, hogy minden lépés átgondolt és indokolt legyen. Ha te is ilyenné válsz, sokat teszel majd azért, hogy a csapat fókuszált maradjon, a céged pedig hatékony.
Ehhez viszont fontos egyensúlyt teremteni a tervezés, az alkalmazkodóképesség, a kreativitás és az emberi kapcsolatok között. A világ legjobb terve is csak annyit ér, amennyire a kollégák és a vezető végre tudják hajtani. Ehhez tudnod kell, mikor kell módosítani, mikor jött el az innováció ideje és mikor kell a visszajelzésekre támaszkodni.
A MiniCRM a terveid legfontosabb támogatója
Nincs terv és nincs jövőkép adatok nélkül. Mert tudnod kell, hogy a kitűzött cél felé haladtok-e vagy épp az ellenkező irányba. Ehhez pontos adatokra, számokra, információkra van szükséged – méghozzá rendezett, áttekinthető és naprakész formában. A MiniCRM pontosan ezt képes megadni.
Világos képet kaptatsz egyebek mellett arról, hogy
- miként alakul az értékesítés a kitűzött célokhoz képest
- melyik értékesítőd teljesít kiemelkedően
- melyik marketingkampányod sikerült jól
- hogyan konvertáltak a kiküldött ajánlatok
- miként alakul az árbevétel időszak és értékesítők szerint
A terveidet te magad hozod létre. A kollégáiddal együtt valósítjátok meg. A MiniCRM pedig abban segít, hogy a tervek ne csak vágyálmok legyenek, hanem valósággá is váljanak!